Roald Dahl

Roald Dahl ma na Wikipedii celkom pekné fotky. Vyzerá veľmi sympaticky. Možno mu vidieť na očiach, ako veľa ťažkého musel prežiť.

Narodil sa wo Walese a pretože jeho rodičia boli nadšení Amundsenom,  bol po ňom pomenovaný. K ťažkým chvíľam rodiny patrila smrť jeho o štyri roky staršej sestry, ktorá zomrela ako sedemročná na také čosi „banálne“, ako zápal slepého čreva, grrrr… Niekoľko týždňov po jej smrti umiera aj jeho otec na zápal pľúc vo veku len 57 rokov. Jeho mama sa napriek tomu, že ostala sama, prebíja životom vo Wales. Nevrátila sa naspäť ku svojim príbuzným do Nórska, ale Roald tam často trávil letné prázdniny. Do školy chodil najprv na Llandaff Cathedral School, ale keď ho prísne, vo wikipédii sa píše, že dokonca „brutálne“ potrestali za to, že jednej predavačke vopchal do koláčov mŕtvu myš, vzala ho matka zo školy preč. Ale ani na iných školách Anglicka sa mu veľmi nepáčilo.  Ako deväťročný navštevoval  St Peter’s Preparatory School, trinásťročný  Repton School in Derbyshire. Tam sa stal asistentom prefekta, ale aj kapitánom Fives-Teams. Tu sa rozvinul jeho záujem o fotografovanie, ale aj o písanie. Žiaci Repton School dostávali pravidelne čokoládu za výhru v nejakej súťaži. To ho inšpirovalo k napísaniu jeho druhej detskej knihy „Charlie und die Schokoladenfabrik“. Po skončení školy očakávala jeho matka, že bude ďalej študovať na univerzite, ale on sa v roku 1934 rozhodol pre vzdelanie obchodníka u Shell Oil Company. V roku 1936 cestuje v záujme svojej firmy do Tanzánie a vo svojom voľnom čase poľuje na levy a hady. Keď v auguste 1939 hrozila druhá svetová vojna, boli asi 15 vtedy v Tanzánii  žijúcich Angličanov vymenovaných za dôstojníkov a ich prvou úlohou bolo zatknúť všetkých Nemcov, ktorí tam žili. Dahl splnil úlohu, ktorou ho poverili, ale potom začal v Nairobi s leteckou prípravou.  Po presne 7 hodinách a 40 minútach mohol lietať sám. Na základe nesprávnych inštrukcií havaroval kdesi v púšti, zachránil sa z horiaceho lietadla a zaľúbil sa do prvej peknej zdravotnej sestry v nemocnici, kam ho previezli, do Mary Welland. Lekári pochybovali, že ešte niekedy bude vôbec lietať, ale ich predpovede sa nesplnili. Lietal.

Po vojne sa oženil, ale jeho manželstvo skončilo rozvodom v roku 1983. So ženou mali spolu päť detí, medzi nimi Tessa Dahl, ktorá sa tiež stala spisovateľkou.  Dahl sa druhýkráž oženil v tom istom roku, ako bol odklepnutý jeho prvý rozvod. Jeho druhou ženou bola Felicity Ann Crosland. Sedem rokov na to zomiera Dahl na leukémiu.  Jeho dobročinnosť, ktorá sa prejavovala v oblasti neurológie, hematológie, problémov s analfabetizmom pokračovala aj po jeho smrti  nadáciou  Roald Dahl Foundation.

Prečítané dielo: Matilda

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Google Foto

Du kommentierst mit Deinem Google-Konto. Abmelden /  Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

Verbinde mit %s