Jane Austen

Jane Austen


http://de.wikipedia.org/wiki/Jane_Austen


Jane Austen sa narodila v roku 1775 v Steventon, Hampshire a zomrela v roku 1817 vo Winchester. Bola teda britskou spisovateľkou. Pochádzala z rodiny duchovného, v ktorej bolo spolu s ňou osem detí. Mala šesť bratov a jednu staršiu sestru, ktorú mala veľmi rada a dobre si s ňou rozumela. Práve ona namaľovala dva jediné portréty, ktoré o Jane máme. Celá rodina bola na svoju dobu pomerne vzdelaná. Jane mala voľný prístup k otcovej knižnici, a tak sa stalo, že ako 12 ročná začala už písať svoje prvé „literárne diela“. Od roku 1787 do roku 1793 písala krátku prózu, romány, ale aj divadelné scénky, fragmenty, v ktorých prevládalo satirické nazeranie na vtedajšiu spoločnosť.
V roku 1801 sa rodina presťahovala do Bath, kde žili až do roku 1806. Z týchto čias sa veľa spomienok nezachovalo, ale je jasné, že Jane tam nebola šťastná. O tomto úseku svojho života sa vždy vyjadruje kriticky. Ani jej radosť z písania sa tu neprejavila. Ako keby sa v nej zastavil život. Niet ani listov, ktoré by písala. Alebo sa stratili, alebo boli zničené. Po otcovej smrti sa Jane spolu so svojou sestrou a matkou sťahujú najprv ku bratovi Francisovi a jheo žene do Southampton, kde žili do roku 1809.  V roku 1809 sa spolu s priateľkou Martha Lloyd presťahovali do Chawton, kde im ich brat Edward (1767–1852), ktorého si medzitým adoptoval bohatý strýko, dal k dispozícii malý domček. Tu žila Jane Austen až do svojej smrti. Nikdy sa nevydala, hoci bola zasnúbená… svoje zasnúbenie na druhý deň zrušila. Nevydala sa ani jej sestra. Ich domček je dnes múzeum.
Jane Austen žila pomerne utiahnuto. Za jej dielo Emma ju chválili, ale ostatné romány boli prijímané s nevôľou. Preto uverejňovala pod pseudonymom. Pozitívne hodnotenie jej diela spisovateľom Walterom Scottom jej pomohlo k publicite. Každý vedel, kto sa pod pseudonymom skrýva. Aj B. Robert Louis Stevenson und Rudyard Kipling pozitívne hodnotili jej prácu. Zato Charlotte Brontë und Mark Twain jej veľa vyčítali. S viktoriánskou érou vyšli jej romány z módy. Jej synovec James – Edward Austen Leigh sa v roku 1879 pokúsil vydať jej autobiografiu a tým znovu získať záujem o dielo svojej tety, čo sa mu aj podarilo.
Dnes je považovaná za najznámejšiu anglicky píšúcu spisovateľku svojich čias. Svoje prvé romány napísala medzi 19 a 22 rokom. Ústrednou postavou jej románou je žena, ktorá po rozličných ťažkostiach nakoniec predsa len získa lásku milovaného muža a tým sociálnu istotu a spoločenské postavenie. Dobrý vydaj bol v tých časoch totiž jedinou možnosťou zabezpečiť si slušné živobytie. Inak bol človek odkázaný na dlhodobé prejavy „milosrdenstva“ zo strany lepšie situovaných príbuzných.
Romány Jane Austen sú dnes v anglickej literatúre považované za rovnakú „klasiku“ ako diela Williama Shakespeara. Od roku 1990 boli mnohé z nich úspešne sfilmované.
Romány:

1811: Verstand und Gefühl (Sense and Sensibility)

1813: Stolz und Vorurteil (Pride and Prejudice)

1814: Mansfield Park

1816: Emma

1817: Die Abtei von Northanger (Northanger Abbey)

1817: Überredung (Persuasion) dt. Alternativtitel: Anne Elliot oder Verführung

1871: Lady Susan (entstanden um 1794) BriefromanFragmente

1870: Die Watsons (The Watsons, entstanden um 1804)

1925: Sanditon (entstanden 1816)

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Google Foto

Du kommentierst mit Deinem Google-Konto. Abmelden /  Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

Verbinde mit %s