Daniel Hevier

Daniel Hevier sa narodil  6.decembra 1955 v Bratislave. Základnú školu absolvoval v Prievidzi. Rovnako aj stredoškolské štúdiá, gymnázium. V roku 1974 maturoval a potom študoval na Filozofickej fakulte v Bratislave estetickú výchovu a slovenský jazyk. Už počas vysokej školy pracoval ako redaktor literárnej redakcie Slovenského rozhlasu v Bratislave.  Od roku 1982 do roku 1989 bol profesionálnym spisovateľom v slobodnom povolaní.
1989 – 1992 pracoval ako šéfredaktor vydavateľstva Mladé letá. Od roku 1991 vedie vlastné vydavateľstvo Hevi v Bratislave, v ktorom zatiaľ vyšlo viac ako 100 titulov.
Básnicky debutoval Daniel Hevier v roku 1974 zbierkou poézie Motýlí kolotoč. Je autorom takmer stovky kníh, s poéziou, prózou, esejmi, píše básne pre deti, rozprávky, venuje sa prekladom, autorským antológiam pre dospelých i deti… Viaceré jeho knihy boli preložené do cudzích jazykov. Je členom slovenského PEN klubu.
Spisovateľ sa prejavil aj ako textár. Je autorom viacerých známich textov piesní. Z jeho pera vyšli texty pre skupinu Team (Pieseň pre nesmelých, Severanka, Držím ti miesto), ale aj pre skupinu Avion Františka Grigláka.
Píše tiež divadelné a rozhlasové hry, libretá muzikálov, filmové a televízne scenáre, scenáre pre multimediálne projekty, spolupracuje s rozhlasom, televíziou, prekladá z angličtiny.
S manželkou Maruškou, 3 deťmi a psíkom Konorom býva v Petržalke pri Bratislave.

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Google Foto

Du kommentierst mit Deinem Google-Konto. Abmelden /  Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

Verbinde mit %s