John Millington Synge: Ve stínu doliny

John Millington Synge: Ve stínu doliny

 

 

 

 

 

 

 

Osoby:

Daniel Burke, sedliak

Nora Burkeová, jeho žena

Michal Dara, mladý pastier oviec

Tulák

 

Foto: vlastné, Írsko

Preklad: Gabriela Nová

Rozhlasová úprava: Jan Burian

Dramaturgia: Zuzana Kočová

Réžia: Josef Melč

Natočené: v roku 1979

Vypočuté: v roku 2017

Jazyk: český

https://vltava.rozhlas.cz/john-millington-synge-jezdci-k-mori-ve-stinu-doliny-5027640

John Millington Synge patrí ku klasikom írskej literatúry. Jeho hry sú založené na zvláštnom, imaginatívnom jazyku. Zápletky a dialógy vychádzajú z reálií írskeho vidieka a majú hlboké a podmanivé čaro. Na www stránke rozhlasu Vltava sa uvádza, že jeho rozhlasové adaptácie jednoaktoviek sú plné „baladičnosti a drsného humoru“.

Narodil sa v roku 1871 neďaleko Dublina a zomrel v roku 1909 v Dubline. Na wikipédii ho označujú za „írskeho dramatika“.

https://de.wikipedia.org/wiki/John_Millington_Synge

Pochádzal z írskej rodiny protestantov anglo-írskej šľachty, ale jeho rodičia nepatrili ku zámožným ľuďom. Jednako dali svojho syna študovať na tradičné „Trinity College“, tradičnú protestantskú univerzitu. Náplňou jeho štúdia boli jazyky a hudba, ale sám nevedel,čomu má dať vo svojom živote prednosť. Niekoľko rokov žil v Paríži. Tam streto Yeats, ktorý mu poradil, aby navštívil ostrov Aran, ktorý patril ku Írsku a aby sa tam zoznámil so spôsobom života tamojších obyvateľov a literárne ho spracoval. Na jednom z ostrovov – Inis Meáin – sa usadil a rozvinul sa … ako hovorí wikipédia – na poetického realistu.

die echte, reine Freude findet man nur in der wilden, hinreißenden Wirklichkeit“. Aber „Realismus allein genügt nicht, die Bühne muss Wirklichkeit und Fröhlichkeit ausstrahlen“, meinte er programmatisch.

Vo svojom živote uprednostnil život vandráka pred pohodlnou bohémosťou života v Paríži. Rád sa túlal prírodou, rád sa stretával s ľuďmi, ktorí neboli „pokazení civilizáciou“. To mu však nebránilo vidieť realisticky tvrdé podmienky života tamojších obyvateľov. Vo svojich dielach využíva ľudové ságy, používa dialekt. V roku 1904 bolo založené divadlo „Abbey Theatre“, v ktorom sa stal jedným z jeho riaditeľov.

Vytvoril šesť drám, ktoré sú zakorenené v špecifických podmienkach života írskeho jednoduchého človeka. Dodnes sa hrávajú a sú pre publikum príťažlivé. Za jeho života však boli vďaka silnej kritike pomerov v nich prijímané so smiešanými pocitmi. Niektorí ich označovali za nemorálne, iní za nábožensky neprijateľné, alebo dokonca za „ne-írske“ a divadlá ich odmietali hrať.

Hra, ktorú som počúvala ja, má pomerne jednoduchú zápletku, ale hlboké „mimo-slová“. Tak vravím tým slovám, ktoré inak znejú a iné poslucháčovi sprostredkovávajú. Túto hru označili za tragikomickú. Na tamojšie pomery bohatý sedliak podozrieva svoju ženu, že mu je neverná a aby ju mohol pristihnúť a obviniť, robí sa mŕtvym.

Obsah

Vonku hrozne prší a do domu bohatého sedliaka Daniela Burke príde hľadať prístrešie tulák. Jeho žena – Nora Burkeová – ho vpustí dovnútra a je k nemu pozorná a milá. Dá mu najesť, môže sa u nej zohriať, dokonca mu ponúkne fajku s tabakom od svojho muža.

Jej muž práve zomrel, ale ona sa tulákov nebojí. „Sú iné veci, ktorých sa treba báť,“ povie cudziemu chlapovi v roztrhanej košeli. Tulák pozná jedneho z jej priateľov, ktorý sa vždy u nej zastavil, aby sa mala s kým porozprávať. Nora sa cíti sama a opustená, napriek tomu, že je vydatá. Nemali s mužom deti a dom, v ktorom bývajú, nemá susedov. Ani s tou ich „láskou“ to nie je také „romantické“… Nora bola pekné mladé dievča, ale brala si Daniela Burke, lebo mal majetok. Na Slovensku sa hovorí, „čo z peknej misky, keď je prázdna“. Vedela, že bez finančného zabezpečenia by na ostrove neprežila. Vtedy jej ani moc nevadilo, že jej muž je od nej oveľa starší.

Teraz sa vyberie sa do dediny oznámiť, že jej zomrel muž, ale ten sa zatiaľ tulákovi prizná, že vôbec nie je mŕtvy. Pýta si pálenku a vyhráža sa mu, ak ho prezradí.

Nora sa vráti s mládencom Michalom. Michal Dara je mladý pastier oviec a Nora sa mu páči. Zatiaľ je to všetko. Má len pár ovečiek a ani im moc dobre nerozumie. Horské ovce sú čertovo plemeno, hovorí. Pocestný mu odporuje a dáva mu za príklad chlapa, ktorého videl umierať. To je ten istý, ktorý vedel tak pekne s Norou rozprávať. Michalovi sa zdalo, že Nora pozná veľa chlapov na to, že žije na samote. Ale Nora bola prieberčivá už zamladi. Rada sa porozprávala, ale to bolo všetko.

Michalovi sa zdá, že Nore ostalo po nebožtíkovi dosť veľa peňazí a hneď by si ju vzal. Ukáže mu pančuchu, do ktorej muž ukladal peniaze. Zdá sa jej, že sa „draho predala“. Teraz len varí pre muža a pre prasatá. Celé leto je zavretá a ani na chvíľu sa nedostane von. Spomína si na svoje kamarátky, ktoré sú odrazu staré, bezzubé, zatrpknuté, s vypadanými vlasmi a vyhasnutými očami… Niektoré sa dokonca stali pobehlicami, niektoré sa zbláznili.

Michal ju počúva len tak „na pol ucha“. Preratáva peniaze a rozmýšľa, ako by sa mu asi žilo, keby to všetko patrilo jemu. Navrhuje nahlas premýšľajúcej Nore, aby sa vzali hneď po smrti „starého“. Daniel Burke ani nečaká na to, čo Nora mladému Michalovi odpovie a „vstane rozčúlený z mŕtvych“. Vyženie svoju ženu z domu. Do starobinca nemôže ísť, Michal ju už ako žobráčku nechce, ale romantický tulák ju chce zobrať so sebou. „Prečkáme zimu, mráz a potom zasa vyjde slnko…“

Tulák s Norou odchádza, Michal sa tiež poberá, ale sedliak mu nalieva pálenku. V ušiach mu znejú ženine slová „čaká ťa opustený život, Daniel“… Michal zdvihne pohár a trochu rozpačito praje hospodárovi „dlhý a spokojný život“. Vonku stále zúri búrka.

Dieser Beitrag wurde unter Anglicky píšúci autori, Iní autori, Werke, zvukove nahravky abgelegt und mit , , , verschlagwortet. Setze ein Lesezeichen auf den Permalink.

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Google Foto

Du kommentierst mit Deinem Google-Konto. Abmelden /  Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

Verbinde mit %s