Paula Hawkins: Dievča vo vlaku

Paula Hawkins: Dievča vo vlaku

To, čo vidíš, ťa môže zabiť.

Knižnica: Julinkina

Prečítané: január 2017

Jazyk: preložené do slovenského jazyka

Preklad: z angličtiny preložil Patrick Frank 2015, 2016

Počet strán: 317

Vydavateľstvo: Slovart Bratislava

Druh knihy: krimi

paulahawkinsdievcavovlaku

Mala som na  túto požičanú knihu požičanú  dva dni. Jeden deň na prečítanie, jeden na zapísanie krátkych poznámok do mojej virtuálnej knižnice.

A aká bola? Jedným jediným slovom povedané: skutočne napínavá! Do posledného riadku. Napínavá. 🙂

Nečudujem sa, že sa  stala bestsellerom, ani tomu, že podľa nej natočili film. Na obálke je napísané, že dokonca sám „veľký Stephen King“ prebdel s „Dievčaťom vo vlaku“ celú noc. 🙂

Nemám k dispozícii internet, takže o autorke iba toľko, koľko zverejnili na obálke: Paula Hawkins žije v Londýne…. Je povolaním novinárka a týmto románom debutovala v roku 2015: The Girl on the Train.

Kniha sa zaradila medzi najpredávanejšie v roku 2015. Predalo sa vyše 4 milióny výtlačkov.

Leží pod smutnou brezou pri starých koľajach. Jej hrob označuje kamenná mohyla. Vlastne je to len drobná kôpka kamenia, nič viac. Nechcela som priťahovať pozornosť na miesto jej posledného odpočinku, ale nemohla som dovoliť, aby sa na ňu úplne zabudlo. Bude tam spať pokojne. Nie je tam nik, kto by ju rušil, ak nerátam spev vtákov a drnčanie prechádzajúcich vlakov.“

V románe vystupujú tri ženy: Rachel, Megan a Anna. Zoznamujeme sa s ich životom prostredníctvom denníkových zápiskov a tie od Rachel sú super. Megan sa mi páči už menej a pri Anne Paula trochu zlyhala, ale čitateľom to možno ani nevadí, pretože sme skrze Rachel naplno vtiahnutí do napínavého deja.

Každá kapitola má názov ženy, ktorá ju píše a hneď pod tým je dátum, kedy bol záznam urobený. Text je ešte viac členený tým, či je písaný „ráno“, alebo „večer“.

RACHEL

Piatok 5. júla 2013

Ráno

Rachel je úžasná tým, ako nám dovolí nazerať do jej vnútra a sprevádzať ju životom. Pretože je alkoholička a na veľa vecí si spomína len matne, až do konca knihy sa nedozvieme, kto vlastne vraždil, hoci ona tú vraždu videla. Len postupne sa dozvedáme, ako sa z nej, krásnej a šikovnej ženy stane troska, ktorá sa potáca svetom úplne stratená. Má za sebou krásne roky manželstva s Tomom, ale tiež bolesť, ktorú si nesie z toho, že ho rozbila. Dlho nevieme, čo to bolo. Len to, že žije u nejakej skôr známej, ako kamarátky, že stratila prácu kvôli tomu, že šla na stretnutie s dôležitým klientom totálne opitá, ale neodvažuje sa to povedať Cathy, pretože by už potom naozaj nemala kam ísť.

MEGAN

O rok skôr

Streda 16. mája 2012

Ráno

Megan býva pri trati. Načúva rytmu prechádzajúcich vlakov a pozoruje z terasy cestujúcich, ktorí sa pri spomalení vlaku na zákrute dajú temer rozoznať.

Nevidím tváre cestujúcich a viem, že to sú len ľudia, čo chodia do Eustonu sedieť v kancelárii, snívať však môžem – o exotickejších cestách, o dobrodružstvách na konci trate a za ňou. V duchu sa neprestajne vraciam do Holkhamu. Divné, že naň myslím aj za rána ako toto a navyše s toľkou túžbou, s toľkou náklonnosťou, no robím to. Vietor v tráve, nekonečná obloha nad dunami, dom na spadnutie prepadnutý od myší, plný sviečok, špiny a hudby. Dnes mi to pripadá ako sen.

Cítim, ako sa mi nepatrne zrýchľuje tep.

Na schodoch počujem jeho kroky. Volá ma.

Dáš si kávu, Megs?“

Kúzlo sa rozpadlo. Sen je preč.

/strana 24/

Megan mi hneď od začiatku pripadala komplikovaná. Žena, ktorá pred manželstvom aktívne pracovala ako manažérka v malej galérii, žena, ktorá sa teší zo svojho života, slnečná, pekná, mladá, ale zároveň nepokojná… čosi ju trápi… čosi ju dusí a nemôže kvôli tomu spávať, hoci má muža, ktorého miluje a pre ktorého je tiež všetkým. Aspoň sa to tak zdá. 

Z nudy začne robiť babysitterku u susedov. Anna a Tom majú malú dcérku a Anna, hoci svoje dieťa nesmierne miluje, sa cíti tak trochu zaskočená tým, že odrazu temer nikam nemôže ísť. 

Večer

Scott zavolal, že sa zdrží v práci. Toto nie je správa, ktorú by som chcela počuť.

/strana 32/

Megan sa vyberie na prechádzku a ocitne sa v podchode práve vtedy, keď jej nad hlavou prehrmí vlak.

Je to fantastické: celkom ako zemetrasenie, cítite to hlboko v tele a trasie sa vám ešte aj krv v žilách.

/strana 33/

Keď sa Megan vracia z prechádzky domov, uvidí v aute nejakého muža. Ona vie, kto to je. Usmieva sa na neho. Ale my vieme, že to nie je jej manžel Scott, lenže nemáme potuchy, kto to vlastne môže byť a prečo sa na neho Megan usmieva.

RACHEL

Piatok 12. júla 213

Rachel predstiera, že chodí do práce. Nastúpi na vlak do Londýna, tam sa túla po meste a po krčmách a potom sa vracia nazad. Zamiluje si terasu, na ktorej vídava dvoch mladých pekných a podľa nej vysnívaných zaľúbených ľudí. Ona, ktorej vzťah sa rozpadol, si vymýšľa príbeh okolo dvoch postáv, ktoré nikdy osobne nestretla. A u nej  je to krásny príbeh.

MEGAN

Utorok 2. októbra 2012

Ráno

Zberá sa na dážď. Cítim to. Zuby mi brnia v hlave, končeky prstov mám biele s modrastým nádychom. Nejdem však dnu. Páči sa mi vonku, je to katarzia, očistná kúra, niečo ako ľadový kúpeľ. Aj tak onedlho príde Scott, aby ma vtiahol dnu a zabalil do deky ako malé decko.

/strana 49/

Megan má problémy, ale my stále nevieme, aké… Spolu s manželom sa rozhodnú, že bude chodiť na kliniku ku doktorovi Abdic-Kamalovi. Z jej denníkových zápiskov sa začína črtať iná podoba Scotta, ako sme si spočiatku mysleli.

RACHEL

Pondelok 15. júla 2013

Ráno

Keby som ja bola Cathy, tak s tou opitou zranenou Rachel, nevydržím. Vyvracia sa jej tam na koberec, necháva za sebou močom napáchnuté spodné prádlo. Stále vyvoláva Tomovi, ktorý žije šťastne s Annou a my sa dozvedáme, ako sa o ňu Tom pozorne staral, keď sa opila temer do bezvedomia. Nezačala teda piť až potom, keď Tom od nej odišiel. Tak kedy? A prečo? 

MEGAN

Štvrtok 10. januára 2013

Ráno

Dnes nechcem ísť preč, nechcem ujsť, ba ani skočiť si na koniec ulice. Chcem ostať tu, v bezpečí s manželom, pozerať telku, jesť zmrzlinu po tom, čo som ho privolala z práce skôr, aby sme sa mohli ešte do večera pomilovať.

/strana 59/

Megan rozpráva doktorovi Kamalovi o Benovi. Je to jej milovaný brat, s ktorým dobrodružne spoznávala svet, ktorý ju chránil pred nebezpečenstvami, ale dával jej dostatok slobody a voľnosti na to, aby sa pri ňom mohla cítiť sama sebou a dokonale šťastná. Lenže Ben raz nezvládol riadenie na diaľnici a zabil sa. To bola prvá trauma, ktorú si Megan odnášala do ďalšieho života.

Stále si dávam pozor, lebo zjavne nemôžem povedať všetko, čo cítim. Viem, že pri terapii ide práve o to, ale skrátka nemôžem. Niektoré veci musím nechať zahalené pláštikom nejasností, mužov a milencov musím premiešať, ale hovorím si, že je to v poriadku, lebo aj tak nezáleží na tom, kto je kto. Záleží len na tom, ako sa vďaka nim cítim – pridusená, nepokojná, hladná. Prečo nemôžem jednoducho dostať, čo chcem? Prečo mi to nedajú?

/strana 60/

Do konca knihy som neprišla na to, čo vlastne naozaj Megan chcela. Doktorovi Kamalovi vyrozprávala svoj príbeh útekov z domu, aj to, ako sa dostala ku Macovi a ako s ňou nechcel spávať, lebo ešte nebola plnoletá. Ale mala šestnásť, keď mu to už prestalo vadiť. Naučil ju „fajčiť trávu“. Odišla od neho, keď mala 19 rokov. Žila teda s ním tri roky. Ak sa dá vôbec povedať, že „žila“ a nie „vegetila“. Ale ona tvrdí, že bola „šťastná“. Ja som toto slovo musela dať do úvodzoviek. Opustil ju a ako hovorí Megan, zlomil jej srdce. Ale to nie je celá pravda. Tak trochu pravda, tak trochu lož.

Keď prišla domov, pokúsila sa vyhľadať Graiga McKenziea na Googli. Nepodarilo sa jej to.

RACHEL

Utorok 16. júla 2013

Ráno

Rachel sa z novín dozvedela, že Megan je nezvestná. Megan – je jej vysnívaná Jess. Jej mužovi dala meno Jason, ale jej romantická rozprávka sa jej jedneho dňa úplne zrútila, keď videla z vlaku Megan, ako sa na terase vášnivo bozkáva s iným mužom. A nebol to „jej Jason“. A teraz je nezvestná. Megan Hipwellová. Ušla so svojím krásnym milencom? „Jason“ sa dozvedel, že ho podvádza a zabil ju? Ten nový milenec ju zabil, keď zistil, že to s ním nemyslí vážne? Že je pre ňu iba kratochvíľou?

Rachel klame policajtom. Pokúsi sa ukradnúť Anne dieťa. Skutočnosť, že ona sama nemohla mať deti, ju v manželstve úplne odrovnala. Ale aj to, že Tom mal peniaze na „iné veci“, ale nie na to, aby spolu zopakovali proces umelého oplodnenia. A potom si nájde Annu a je taký šťastný z toho, že spolu majú dieťa bez problémov. Rachel dostane zákaz čo i len  priblížiť sa k ich bývalému domu.

Ale ona musí povedať Scottovi, že Megan mala milenca. Všetci totiž podozrievajú Scotta, že svoju ženu zavraždil. Predtým, ako Megan odišla z domu, sa vraj hádali. Už sa nezdá, že tento pár bol taký ideálny. Scott Megan ustavične kontroloval. Žiarlil na ňu. A Megan mala milenca. Možno milencov. Všetkým, aj nám čitateľom, sa javili ako šťastný manželský pár. Čo sa stalo?

MEGAN

Štvrtok 7. marca 2013

Popoludnie

Megan sa miluje s mužom, o ktorom si myslí, že ich spája spoločná bolesť. Aj jeden, aj druhý vedia, aké to je, keď vás niekto zlomí. Vo svojom denníku nepovie jeho meno a podľa zápiskov sa zdá, že to určite je jej terapeut.

Prázdnota. Tej rozumiem. Začínam si myslieť, že neexistuje nič, čím by sa dala napraviť. Práve toto som si odniesla zo sedení s terapeutom: diery v živote sú trvalé. Musíte okolo nich obrásť ako korene stromu okolo betónu. Musíte ich postupne zakryť sama sebou. Všetko toto viem, no nehovorím to nahlas. Teraz nie.

Kedy pôjdeme?“ pýtam sa, on však neodpovedá a ja zaspávam, a keď sa zobudím, už tam nie je.

/strana 96/

RACHEL

Piatok 19. júla 2013

Ráno

Cathy má frajera. Volá sa Damien a Rachel dráždi skutočnosť, ako sa Cathy svojmu priateľovi podriaďuje. Inak je to predsa veľmi rázna ženská, ktorá vie, čo chce. Vždy to vie.

Objíme chuderu Rachel a teší sa z toho, že je triezva.

Mám z teba veľkú radosť, Rachel“, oznámila mi. „Parádne sa staviaš znova na nohy. Robila som si o teba fakt starosti.“ Potom dodala, že sa chystá stráviť víkend u Damiena, a mne napadlo, že si konečne môžem doma vypiť bez toho, aby ma niekto odsudzoval.

/strana 100/

ANNA

Sobota 20. júla 2013

Ráno

Anina dcéra sa volá Evie. Tom sa s ňou veľmi rád hráva. Aj ju kúpe, kŕmi, šteklí… sú s Annou šťastní rodičia. Ale Anna trpí predstavou, že sa Rachel znovu pokúsi ukradnúť im maličkú. Jej denníkové  zápisy bývajú strohé a krátke. Bola by schopná Rachel zavraždiť, len aby im už „nevchádzala do života“. 

RACHEL

Nedeľa 21. júla 2013

Ráno

Rachel napíše Scottovi mail a hoci sa bojí aj seba, aj Scotta, aj toho, že musí prejsť popri Tomovom dome, v ktorom žil kedysi s ňou a teraz tam žije s Annou a ich dieťaťom, aj tak sa vyberie von.

Prezradí mu, že jeho žena mala milenca.

Nezdá sa, že by to pre Scotta bola „novinka“. Čoraz viac v ňom spoznávame vlastníckeho, žiarlivého, despotického, hoci inak navonok naozaj krásneho, mocného muža. Alebo si uvedomoval, aká nestála vie jeho žena byť a práve preto ju kontroloval? Aby neušla? Posledná SMSka, ktorú jej napísal, je hnusná. 

MEGAN

Štvrtok 21. marca 2013

Ráno

Ja neprehrávam. Toto by už o mne mohol vedieť. Hry ako táto jednoducho neprehrávam.

/strana 132/

Megan má problémy so svojím milencom a znovu sa ponúka svojmu terapeutovi.

Pobozkala som ho na ústa a čo najsilnejšie som mu zahryzla do spodnej pery. Cítila som v ústach jeho krv. Odsotil ma.

/strana 135/

RACHEL

Pondelok 22. júla 2013

Večer

Ráno som mala pravdu, keď som cítila toľkú hrôzu. Akurát som nevedela, čoho presne sa mám desiť.

/strana 136/

RACHEL

Utorok 23. júla 2013

Ráno

Rachel sa stretáva s Tomom. Chcel vedieť, prečo bola u susedov, u Scotta Hipwella. Hovorí mu o svojich nočných morách. O hrôze, ktorá sa jej zmocňuje, lebo „čosi videla“, ale pretože bola tak veľmi opitá, ako vždy, na nič si nespomína, len na ten pocit hrôzy. Mala však takú rozbitú hlavu, že jej ju museli zašívať v nemocnici. Podozrievali ju, že je obeťou „domáceho násilia“, ale Cathy to určite nebola, kto by sa pokúšal zabiť ju.

viem, že ktosi ide. Viem, že sa odtiaľ dá kadiaľsi uniknúť, len pred chvíľou som videla cestu von, no akosi ju nedokážem nájsť, a keď sa dostane až ku mne, nezmôžem sa ani na krik. Snažím sa – lapám po dychu a silene ho zo seba dostávam, no nevydám žiadny vzduch, iba chripím ako zomierajúci, čo bojuje o kyslík.

/strana 148/

MEGAN

Štvrtok 13. júna 2013

Ráno

nutkanie na útek začína byť silnejšie ako ja. Keď v noci ležím a nemôžem zaspať, počujem to. V hlave sa mi ozýva tichý, no nepopierateľný šepot: Ujdi mu.

/strana 162/

Megan chce svojmu sympatickému terapeutovi, ktorý ju aj fyzicky priťahuje, konečne vyrozprávať svoj príbeh „do konca“. Ide za ním  do jeho domu. Doktor Kamal totiž odmieta poskytovať jej psychologické služby, pretože aj ona priťahuje jeho.

Megan mu hovorí, ako utiekla z domu po tom, čo sa jej zabil milovaný brat. A tiež, ako otehotnela a zabila svoje dieťa. Jej dievčatko Libby malo len pár mesiacov, keď ju Mac opustil a ona zaspala s ňou zaspala vo vani plnej teplej vody. Urobila to, lebo chcela zohriať seba,  svoje dieťa  svoju zamrznutú dušu. Bola taká hlúpa? Zdrogovaná? Mladá? Nezrelá? Toho jej Maca by mali postaviť pred súd. Trochu predbehnem dej a napíšem sem, že ten chlap už bol mŕtvy, keď niekto zabil Megan. 

RACHEL

Nedeľa 4. augusta 2013

Ráno

Rachel znovu stretne muža z vlaku „s vlasmi ako ďumbier“. Nie sú to len sny. Muž jej potvrdzuje, že spolu pili, že sa potkla, že… Rachel sa na smrť vyľaká, že on môže byť ten potenciálny vrah peknej  Megan, ktorý chce vo vraždách pokračovať a uteká od neho preč.

Na polícii ju neuznajú ako dôveryhodného svedka. Rozhodne sa, že z peňazí, ktoré jej poslala matka, pôjde za tým istým terapeutom, ku ktorému chodila chudera Megan a prinúti ho „prezradiť sa“. Že to on zabil svoju milenku, lebo mu začala byť nepohodlná. Lebo nechcel stratiť svoju prácu. 

Malo to byť čosi ako „špicľovanie“, ale ukáže sa, že Rachel potrebuje pomoc oveľa viac ako ktokoľvek iný. Vyrozpráva doktorovi Kamalovi, ako pila už pred manželstvom, lebo jej zomrel otec, ktorého mala rada. A ako sa to zhoršilo, keď sa vydala a zistila, že jej muž chce dieťa, ktoré mu ona nemôže dať.

Streda 7. augusta 2013

Ráno

Už zase som ho mala. Už zasa ma trápil ten sen, v ktorom som spravila niečo zlé a všetci sa stavajú proti mne.

/strana 191/

RACHEL

Streda 7. augusta 2013

Večer

Polícia zistí a reportéri to dajú „do obehu“, že Megan bola tehotná. Ale DNA potvrdí, že dieťa nie je ani od jej terapeuta, ale ani od jej manžela. Teda? Mala až troch mužov na svoj úbohý sexuálny život odrazu? Ustavične pri niekom hľadala ochranu a zároveň bola pripravená zutekať? 

Myslím si, že nielen Rachel, ale všetci čitatelia sú v tomto momente náležite prekvapení. Rachel si píše do denníka: 

Megan nebola tou, za akú som ju mala. Nebola nádherným bezstarostným dievčaťom na terase. Nebola milujúcou manželkou. Vlastne ani nebola dobrý človek. Bola to klamárka, podvodníčka.

Vrahyňa.

/strana 207/

RACHEL

Štvrtok 15. augusta 2013

Ráno

Rachel sa vyspí so Scottom a začne sa ho báť. Stretáva sa s mužom z vlaku a dáva si dokopy rozbitú mozaiku toho, čo zažila. Ona videla. Videla Toma, ako od nej odchádza autom, po tom, čo ju zbil. Bola to naozaj jeho žena Anna, ktorá na neho čakala a odišla autom spolu s ním?  

Anna sa začína na svojho muža hnevať, že sa tak veľmi zaoberá Rachel. Že mu na nej tak veľmi záleží. Bola ochotná Rachel dokonca zabiť, len aby sa odpratala z ich života a myslí si, že Tom s ňou ešte stále niečo má, že na ňu nedokáže zabudnúť a je voči nej pozorný a nežný. Nepáči sa jej to a začína Toma špehovať. A príde na veľa zaujímavých vecí… Tom, podobne ako Scott, či Megan terapeut nie sú takí, ako sme sa nazdávali. 

Ktokoľvek mohol Megan zabiť. Aj ten jej prvý, ktorého vyhľadávala na Googli. Až neskôr sa dozvieme, že bol v čase jej vraždy už dávno mŕtvy. 

ANNA

Sobota 17. augusta 2013

Večer

Nenávidím sa za to, že plačem. Je to úbohosť. Som však vyčerpaná, posledné týždne sa na mne škaredo podpísali. Navyše sme sa zase raz pohádali s Tomom. Pre Rachel, pravdaže.

/strana 259/

RACHEL

Nedeľa 18. augusta 2013

Nadránom

Sedela som tam na gauči takmer celkom paralyzovaná od šoku a hovorila som si, že to nie je prvý raz, čo si niečo pamätám nesprávne. Že to nie je prvý raz, keď si pamätám jedno a v skutočnosti sa stalo niečo iné.

/strana 266/

MEGAN

Piatok 12. júla 2013

Ráno

Prinútila ma k tomu. Alebo možno prinúti. Inštinkt mi však vraví, že je to ona. Neviem. Cítim ju tak ako predtým, schúlenú ako semienko v kvetináči, ibaže toto semienko sa usmieva. Má plno času. Neviem ju nenávidieť, a nemôžem sa jej zbaviť. Nemôžem. Myslela som si, že to dokážem, myslela som si, že budem zúfalo túžiť vyškrabať ju von, ale keď na ňu pomyslím, vidím Libbinu tvár, jej hnedé oči. Cítim jej vôňu. Cítim, aká bola na konci studená. Nemôžem sa jej zbaviť. Nechcem. Chcem ju milovať.

/strana 280/

MEGAN

Sobota 13. júla 2013

Večer

Až v aute si všímam, že má na ruke krv.

Zranil si sa,“ hovorím mu.

Nijako na to nereaguje. Rukami zviera volant, až má biele hánky.

/strana 298/

………………………………….

Pekne som to „zahrala do autu“, pravda? 🙂

Prečítajte si knihu, aby ste pochopili… lebo až posledné strany nám pomôžu odhaliť všetky záhadné vety, ktoré Rachel, Megan a Anna napísali do svojich denníkov. A – samozrejme – je na nich napísané aj meno vraha. Čítajte, čítajte!!! 🙂

Dieser Beitrag wurde unter Anglicky píšúci autori, Krimi, Lieblingswerke, Werke abgelegt und mit , , , verschlagwortet. Setze ein Lesezeichen auf den Permalink.

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Google Foto

Du kommentierst mit Deinem Google-Konto. Abmelden /  Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

Verbinde mit %s