Filmotéka: Das Comeback. Cinderella Man.

Das Comeback

Originaltitel Cinderella Man /Ťažká váha/

Foto: internet

16-comebackrussellcrowe

https://de.wikipedia.org/wiki/Das_Comeback

Produktionsland USA

Originalsprache Englisch

Erscheinungsjahr 2005

Länge 145 Minuten

Regie Ron Howard

Drehbuch Cliff Hollingsworth, Akiva Goldsman

Musik Thomas Newman

Kamera Salvatore Totino

Schnitt Daniel P. Hanley, Mike Hill

…………………………………………………………………………………

In all the history of the boxing game

you find no human interest story to compare

with the life narrative of

James J. Braddock…“

Damon Runyon

Prvýkrát som tento film videla v angličtine bez titulkov. Potrebovali sme urobiť na English course domácu úlohu na tému „My favourite film“, ale moc som tomu, čo som videla, nerozumela. Hral tam môj obľúbený herec Russell Crowe, tak som to pozerala. Základom filmu je skutočný životný príbeh boxera Jima Braddocka a ja takéto smutné, životné príbehy nemám moc rada, takže mi bolo ťažko vydržať pri ňom až do konca. Našťastie sa to dobre skončilo. Kto nemá rád prezradené zápletky, mal by práve teraz prestať čítať tieto moje poznámky. 🙂

Ľudia okolo tohto výborného, dokonca na viacerých Oscarov navrhnutého filmu nás okamžite voviedli do deja.

Že sa písal rok 1928 som sa dozvedela z wikpédie, ale aj z hudby, ktorá prvý zápas známeho amerického boxera Jima Braddocka sprevádzala. Zápas, ktorý sme na začiatku filmu videli, Jim vyhral. Vyzeral šťastne.

Pochádza z Írska a jeho krajania ho volajú „buldog“. Ide od jedneho víťazstva ku druhému. Jeho manager, priateľ a tréner Joe Gould ho po jednom víťazstve odvezie autom domov a jeho krásna mladá žena, celá v bielom, vybehne z peknej vilky, privítať ho. Prinesie mu víno a rozprávajú sa spolu o tom, čo prežili. Mae hovorí, že keď v ringu udrú jej muža, bolí to aj ju.

Jim je s Mae šťastne ženatý. Majú spolu tri deti, ktoré Jim nesmierne miluje. Howard je najstarší a má možno tak desať rokov, Jay, je prostredný syn a najmladšia je Rosie, ktorá má asi tri roky.

Vidíme, ako si Jim odkladá veci na skrinku a kamera nás zavedie z roku 1928 do roku 1933, do veľkej hospodárskej krízy, ktorá tvrdo postihla aj Jima a jeho rodinu… Zo skrinky zmizli všetky krásne, drobné veci, ktoré tam boli kedysi a Braddockovci už dávno nebývajú vo vile, ale v akomsi drevenom baraku. Vidíme Jima, ako sa kvôli dcérke zrieka posledného kúska jedla.

Všetko je tmavé, špinavé a do toho hrá stará hudba, ako keby sa nič nezmenilo. Jim ide hľadať prácu, ale darmo sa spolu s ostatnými nahrnie ku kovovej bráne. Vyzerá vychudnuto a zbiedene. Nevyberú ho. Prácu nedostane.

Jeho syn ukradne mäsiarovi salámu a potom ide spolu s otcom vrátiť ju. Hovorí o svojom kamarátovi, ktorý odišiel z mesta, lebo jeho rodičia nemali na jedlo. Je vystrašený z toho, že bude musieť tiež odísť, lebo ani oni nemajú čo jesť. Jim mu však sľubuje, že on svoje deti nikdy nedá od seba preč. A potom ide boxovať, hoci má zlomeninu na pravej ruke, ktorá ešte nie je zahojená. Samozrejme, že zápas nemôže vyhrať. „Ledva sa drží na nohách,“ hovorí komentátor. Počas zápasu mu súper zlomí ruku úplne, publikum ho vypíska, obhádže burskými orieškami a zoberú mu licenciu boxera. Vraj zápasil hrozne a už na to nemá, aby mohol ešte niekedy boxovať.

Jim prosí Jamesa Johnstona, svojho bývalého šéfa, aby ho nevylučoval, ale ten je neúprosný. Ich rozhovor je strašný. „S čím mám ísť domov? S čím?“ pýta sa nešťastný Jim.

Doma mu zúfalá Mae navrhuje, aby poslali deti preč. Najprv ku sestre, kým sa to dá a potom sa uvidí. Ale Jim nesúhlasí. Prosí ženu, aby mu zlomenú ruku zatrela boxom na topánky a ráno ide do továrne. Vyberú ho, ale chlap, s ktorým nakladá, si všimne, že má zlomenú ruku. Najprv sa rozčúli, potom Jima chráni pred majstrom, ktorý ich spoza brány vybral a Jim mu hovorí, že mu to nikdy nezabudne.

Ale doma ho čaká ďalšia hrozná správa. Už nemajú prúd, odpojili ich. Deti sú choré, žena s nimi chodí kradnúť drevo po okolitých plotoch, aby mali čím zakúriť. Keď sa jej najstarší syn pýta, čo sa deje, vybehne vonku do zimy a strašne narieka. Keď sa muž vráti domov, povadia sa. Deti poslala preč.

Kde si dala deti? Kde sú? Nemôžeš rozhodovať o našich deťoch bezo mňa. Dal som svojmu synovi slovo, že ho nikdy nepošlem od nás preč.“

Ty si to nevidel. Nebol si tu.“

Jim odíde preč a jeho úbohá žena si myslí, že od nej odchádza navždy.

Emergency Relief Administration of New Jersey. Tam si ide pre štátnu podporu. Dali mu 19 dolárov, ale on potrebuje ešte ďalších 18 dolárov, aby mohol zaplatiť dlhy a priviesť svoje deti nazad domov. Pani pri okienku mu povie, že to by nikdy neverila, že ho takto uvidí.

Vrcholným bodom jeho pochybností a zúfalstva je, že sa vyberie do klubu usporiadateľov boxu. Keď ho chcú poslať preč, povie: „Keby som mohol ísť prosiť niekde inde, nebol by som tu.“ V klube ho všetci poznajú a najmä tí v nižšom postavení mu do čiapky dajú nejaké peniaze. Jeho bývalí zamestnávatelia mu dajú len samé drobné peniaze.

Jimy uvidí aj svojho niekdajšieho trénera a so slzami v očiach mu povie: „Odpusť, nemohol som inak.“ Toto je najhlbšie poníženie, akého sa mu kedy dostalo.

Ježišu Kriste, za čo sa ty ospravedlňuješ?“ povie Joe Gould doloží mu chýbajúce peniaze. Ja som ho upodozrievala, že sa tiež „zvlčil“ ako ostatní a z priateľstva neostalo nič, ale ukáže sa, že to všetko bolo úplne inak.

Vidíme nadšené deti, ktoré Jim priviedol domov, ako skáču po posteli a malú, ako sa šťastne rozpráva so svojou handrovou bábikou, že už bude dobre, že už sú zasa doma.

Prišla jar. Jimova rodina je na tom stále zle, stále na hranici medzi biedou a totálnym úpadkom, ale je jar, netreba kúriť, deti sú zdravé, a to všetko veľa znamená. James učí svoju dcéru, ako sa boxuje. 🙂

Odrazu sa na ich dvore plnom rovnako chudobných ľudí objaví dobre oblečený Joe Gould. Vymohol pre Jima výnimku. Jednu noc môže boxovať ako náhradník, pretože pôvodný boxer sa v poslednej minúte zranil a musel zápas odrieknuť. Jim má bojovať proti Corn Griffinovi, ktorý je číslo dva v svetovom rebríčku boxerov ťažkej váhy.

To si sa prišiel porozprávať o počasí?“ pýta sa ho Jim, keď Joe nevie, kam z konopí. Je mu trápne, pretože ponúka Jima „len ako mäso“. Vie, že by nikoho proti Cornovi Griffinovi inak nezohnal. A vie aj to, že Jim proti nemu nemá ani štipku šance na výhru. Netrénovaný, vyhladovaný…

Nikto, kto je normálny, by do Griffina bez tréningu nešiel,“ pripúšťa.

Myslíš to vážne, Joe? 250 dolárov? Za tieto peniaze dám box aj s tvojou ženou,“ smeje sa šťastný Jim.

Madison Square Garden Bowl. June 14, 1934.

Jim si oblieka veci, ktoré mu Joe vypožičal. Všetku svoju boxérsku výbavu už dávno predal za mlieko pre svoje deti.

Obaja vieme, o čo tu ide, Joe. Mám šancu trochu oddialiť skutočnosť, že mi deti skončia na ulici a tiež sa navždy rozlúčiť s boxom.“

Keď sa oblieka, Joe počuje, ako mu v bruchu škvŕka od hladu. „Ako môžeš nastúpiť na taký ťažký zápas tak strašne vyhladovaný?“ jeduje sa Joe a ide mu zohnať nejaké jedlo. Kým zháňa lyžicu, vopchá Jim hlavu do misky a hltavo je. Kedysi nedovolil ani svojej najmenšej dcérke, aby jedla bez lyžičky.

Do miestnosti vôjde jeden z tých protivných novinárov, ktorí sa prišli „pozrieť na mŕtvoly“. Jim mu odrecituje, čo o ňom kedysi napísal do novín a tento hnusák má hotovú „prvú vetu“: „Cesta zo šatne do ringu bola jedinou cestou, kedy Jim Braddock ešte stál na nohách.“

Do éteru pustené informácie zachytia aj chlapi v krčme a Mark, Jimov kamarát z továrne, ktorý od hladu a roztrpčenosti padá čoraz nižšie, s údivom počúva, že Jim bude boxovať.

Zatiaľ chlapov v ringu predstavujú a diváci oduševnene stávkujú. Nikto neverí, že by Jim mohol vyhrať. Ach, ten krásny Jimov úškrn! To pohŕdanie davom, ktorý ho kedysi nosil na rukách a potom nechal padnúť bez akejkoľvek ľútosti.

Stávky sú 5:1, že Jim Braddock nevydrží ani dve kolá. Nasleduje úžasná práca kamery, ktorá strieda zábery zo zápasu s reakciou chlapov v krčme. Jim Braddock je pre nich viac ako len boxer. Je symbolom nádeje, viery, že sa život dá zmeniť k lepšiemu.

Lenže Jim v ringu padá. Dostane niekoľko úderov do hlavy… ja by som už dávno bola mŕtva…. Jeho manager mu vraví, aby nevstával, aby sa trochu šetril. V krčme Mike Wilson šalie a spolu s ostatnými zúfalcami kričí na Jima, ktorý ich samozrejme nemôže počuť, aby vstal.

Tretie kolo. Novinári a reportéri nahlas hovoria, že je to viac, ako pôvodne tipovali. Corn Griffin zostane dokonca na chvíľu ležať na zemi. Ani s týmto nikto nerátal. Zápas pokračuje, ale už je úplne v réžii vyhladovaného Jima Braddocka.

V krčme ľudia doslova šalejú, obecenstvo v hale tiež. Odrazu sú všetci na Jimovej strane. Jeho tréner, priateľ a manager Joe spomína v šatni „všetkých svätých, Matku Božiu, svätú Magdalénu, aj „Ježišov“… taký je šokovaný.

Ako si to urobil? Ako?“ skáče okolo neho nadšený.

A Jim, ktorý dojedá ešte pred zápasom načatú misku s jedlom, tentokrát už slušne lyžicou, s úsmevom odpovedá: „Mal som zlomenú pravú ruku. Musel som sa naučiť používať ľavú. Možno preto.“

Do šatne sa nahrnú novinári. „Tu ho máte páni,“ povie im Joe a Jimovi: „Tomu ja hovorím rozlúčka! Toto je super!“

World Heavyweight Campionship PRIMO CARNERA vs. MAX BAER

Keď Joe a Jim odchádzajú z haly, Jim sa zastaví pri ringu, kde zápasí Max Baer. Zápasí tvrdo, hrubo, neľútostne. Chudák Joe hovorí, že Corn Griffin sa mal po víťazstve s Jimom stretnúť v zápase s týmto „kovobijcom“. Je to nečestný chlap, ktorý cez ruku rozhodcu ešte raz tvrdo udrie vzdávajúceho sa súpera. A prelietavé publikum mu tlieska „o dušu“!

Presťahujeme sa s kamerou do biednej chatrče, v ktorej žije Jim so svojou rodinou. Deti na neho čakajú schúlené v jednej posteli, pripravené vyskočiť, keď otec príde domov. Spánok len predstierajú. Nikomu sa nechce spať. Majú o svojho otca príšerný strach. Rovnako ako ich mamka.

Všetky tri vylezú z postele, objaví sa aj vynervovaná Mae. James zahrá presne tú istú scénu, ako kedysi, keď ešte žili v krásnej vilke uprostred zelene. Pokrúti hlavou, akože sa „to nevydarilo“ a potom vytiahne peniaze. „Vyhral som!“ zakričí a všetky deti sa mu vrhnú do náručia. Musela som si ísť pre vreckovku. Tak som sa rozplakala. 🙂

Na panvici sa objaví mäso, deti s nadšením prestierajú stôl. Ale na druhý deň je Jim zasa pred bránou a čaká na náhodnú prácu. Tentokrát ho však majster hneď vyberie a ukáže mu noviny s jeho fotografiou. „Počúval som to. Celý čas. Nečakal som, že vás tu uvidím.“

James povie, že to bol iba náhodný zápas za 250 dolárov, z ktorých on dostal presnú polovicu. Keď so ženou poplatili dlžoby, ostalo mu presne päť dolárov.

Mike Wilson sa Jimovi pri práci ospravedlňuje za to, ako sa správal ku svojej žene, ktorú Jim pred ním kedysi bránil. „Neudrel by som ju, nedokázal by som to. Veríš mi?“

Mae zbadá Gouldovo auto, odchádzajúce od nich a keď jej muž povie, že mu vrátia licenciu a bude môcť znovu boxovať, je z toho smutná. Myslí si totiž, že Gould chce jej muža len využiť. Hovorí Jimovi, že konečne zaplatili dlhy a on má prácu v továrni, že si už nemôžu dovoliť riskovať, že si zasa zlomí ruku… Ale Jim je chlapčensky šťastný. „Nechaj ma boxovať. Tam aspoň viem, kto ma mláti.“ 😦

Obráti sa ku deťom a hrá sa s chlapcami. „Vieš, ktorý bude najlepší zápas? Ten, ktorý budem hrať s tebou,“ povie svojmu synovi. Herecký výkon môjho filmového miláčika je úžasný.

Mae sa na druhý deň vyberie za Gouldom a jeho ženou. Nechcú jej otvoriť a ona im za dverami vykrikuje, že si nebudú z jej muža robiť vrece na boxovanie, aby mohli naďalej žiť v tom svojom luxusnom bytíku. Gould ju pustí dovnútra a ukáže sa, že on je rovnako chudobný ako ostatní. Jeho žena sa nikomu nechcela priznať, že sú na tom tak zle. Ich byt je veľký, priestranný, slnečný, ale… úplne prázdny. Čo mohli, popredali.

Posledné veci som predal, aby Jim mohol trénovať,“ povie Gould.

Vtedy Mae pochopí, že Gould verí v Jimov talent. Pochváli prázdny byt jeho ženy. Vyhlási, že je krásny. 🙂

Gould „tou svojou hubou“ dokáže dostať Jima znovu do ringu a on tvrdo trénuje. Vyhráva jeden zápas za druhým. Osobne vráti peniaze do fondu sociálnej pomoci a jeho fanúšikovia mu dajú meno „The Cinderella Man“.

Postupne sa prepracuje až ku Maxovi Baerovi. Max Baer je na tom finančne dobre. Spolu s Jimom a jeho ženou sa stretnú na nejakej večeri a chúďatko Mae, vystrašená chudobou, ukradne mäso a vloží ho potajomky do svojej kabelky, aby mala čo dať jesť deťom. Na chudobu sa nedá tak ľahko zabudnúť.

Všetci sa o Jima boja. Dokonca aj jeho šéf James Johnston. Prinúti Jima a jeho trénera, aby si pozreli jeden z filmov, na ktorom vidieť, ako surovo Baer zápasí. Vraj až dvaja muži zomreli v ringu po tom, čo ich atakoval. Ale Jim Braddock nemá strach. Jeho zápas radšej neopíšem. Aj tak som mala dobrú polovicu tuho zažmúrené oči. Také strašné to bolo. Ale videla som tú časť, v ktorej bol Jim na pokraji svojich síl a vtedy sa mu pred očami premietla celá tá bieda, ktorú so svojou rodinou počas hospodárskej krízy musel prežiť. A stane sa nemožné. Vyhrá proti lepšie vytrénovanému a silnejšiemu súperovi. Stane sa majstrom sveta v ťažkej váhe. Píše sa 13. jún 1935.

Film skončil. V epilógu sa dozvieme, že Jim kúpil svojej žene a deťom dom a že spolu šťastne prežili zvyšok svojho života. Jim Braddock pomáhal pri stavbe Verrazano mosta a až do konca svojho pracovného života naďalej pracoval v dockoch, ale už ako podnikateľ a strojvedúci.

Dieser Beitrag wurde unter Americkí autori, Biografie, Filmotéka, Werke abgelegt und mit , , , , verschlagwortet. Setze ein Lesezeichen auf den Permalink.

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Google Foto

Du kommentierst mit Deinem Google-Konto. Abmelden /  Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

Verbinde mit %s