Príhody pátra Browna

Gilbert Keith Chesterton (1874-1936): Príhody pátra Browna

foto internet

foto internet

Jazyk: slovenský
Knižnica: Ľubo Podolan
Prvýkrát prečítané: október 1982
Hodnotenie: výýýborná kniha

„Im Gespräch mit dem arroganten Verfechter des Zweifels ist es nicht die richtige Methode, ihm zu sagen, er solle aufhören zu zweifeln. Eher sollte man ihm sagen, er müsse fortfahren zu zweifeln, er müsse noch etwas mehr zweifeln, er müsse jeden Tag Neueres und Wilderes im Weltall bezweifeln, bis er schließlich, durch eine seltsame Erleuchtung, anfange, an sich selbst zu zweifeln.“ Gilbert Keith Chesterton


Das ist eine jener zahlreichen Passagen, die Gisbert Kranz aus den Werken Chestertons zusammengestellt hat, um uns sein Denken über Themen wie Ehe, Euthanasie, Kapitalismus, Globalisierung, Esoterik, Willensfreiheit und Christentum zu erschliessen.

*Kladivo Božie*

Norman, hriešny človek, sukničkár.
Wilfred, jeho brat, kňaz.
Kováč Simeon Barnes, obvinený z vraždy Normana, ktorý mu chcel zviesť ženu.
Nakoniec sa ukáže, že to bol Wilfred.

*Znamenie zlomenej šable*

Arthur St. Clare – veľký, úspešný, anglický generál. Prevzal vedenie proti Brazílii, keď brazílsky vlastenec Olivier vydal svoje ultimátum. Pri tejto príležitosti St.Clare, ktorý mal celkom malé vojsko, zaútočil na Oliviera a po hrdinskom boji padol do zajatia. Na zdesenie civilizovaného sveta ho obesili „na najbližšom strome“. Okolo krku mal zlomenú šabľu. V skutočnosti bol St. Clare zradca a keď mu na to prišli, tak zabil toho, ktorý mu stál v ceste. Potom, aby sa zbavil mŕtvoly, nahnal svojich vojakov na istú smrť. Olievier daroval všetkým zajatcom milosť, ale vojaci obesili svojho generála na prvý strom! A slučku ako prvý hodil snúbenec jeho dcéry, ktorý všetko pochopil!

*Tri smrtiace nástroje*

Našli mŕtvolu Armstronga, „evanjelium veselosti“. „Prečo ho nemohli nechať, aby si trochu poplakal?“ navonok optimista a veriaci človek, vo vnútri ateista, pijan. Opil sa a šalel od túžby zomrieť. Náhodou vošiel Royce a konal bleskovo. Odhodil dýku, schmatol revolver a pretože nemal čas vybrať náboje, vystrieľal ich zaradom do dlážky. Samovrah chcel skočiť z okna a Royce sa pokúšal sputnať mu ruky a nohy. Zrazu vbehla dnu jeho dcéra a Royceova milá, mysliac si, že Royce chce zabiť jej otca, snažila sa povraz prerezať, a tak vlastne otca zabila ona.

Ďalšie poviedky:
– Človek v priechode
– Šalát plukovníka Johna Boulnoisa
– Rozprávka pátra Browna
– Psia veštba
– Sudcovo zrkadlo
– Zázrak v Mesačnej uličke
„Verám v zázraky. Verím v to, že tigri požierajú ľudí, ale nevidím ich pobiehať na každom kroku. Ak zatúžim po zázraku, viem, kde ho hľadať.“
„Človek nenájde pokoja, kým nezačne v niečo veriť!“

http://www.kath-info.de/chesterton.html

Dieser Beitrag wurde unter Gilbert Keith Chesterton, Krimi, Werke abgelegt und mit , , , , verschlagwortet. Setze ein Lesezeichen auf den Permalink.

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Google Foto

Du kommentierst mit Deinem Google-Konto. Abmelden /  Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

Verbinde mit %s