K.V. Burian: Chlapec ze Salzburku

K.V. Burian:  Chlapec ze Salzburku

Jazyk: český
Knižnica: Miletička Bratislava
Vydavateľstvo: Supraphon
Prvýkrát prečítané: marec 1983
Druh knihy: biografia

foto internet

foto internet

Obsah

Životopis Wolfganga Amadeusa Mozarta. Burian všade spomína Čechy a Čechov, ale aj napriek tomu, že to bolo písané pre mládež, rada som si prečítala túto knihu. Je dobré vidieť Mozarta ďalšími očami. Jeho hudba je nádherná, nech už jeho životopis píše ktokoľvek.

Šťastné detstvo v kruhu láskyplnej rodiny s mnohými umeleckými úspechmi. Hrá na klavír už od svojich 4 rokov! Ustavičné koncerty, nepohodlné cestovanie s príjemnými spoločníkmi: otec Leopold a sestra Nanynka, ktorá tiež hrá na klavíri. Prečo sa počiatočný úspech a šťastie obrátili na úplne inú stranu? Prečo bol Mozart nakoniec taký chudobný a zomrel vo veľkej biede? Vraví sa, že to bolo preto, lebo mu zomrela mama. A tiež preto, lebo sa oženil s Konstance, ktorá mu nedokázala byť oporou. Ale aj skutočnosť, že on sám absolútne nevedel narábať s peniazmi. Alebo to, že sa operou ako Figaro postavil proti vládnúcej šľachte? Isté je len to, že skončil v spoločnom hrobe chudobných. Prečo neostal v Prahe, ktorá ho zbožňovala? Priatelil sa s velikánmi vtedajšej doby, bol uznávaným hudobným skladateľom, bol génius a Viedeň ho jednako neprijala. Prečo? Bol úspešný, slávny. Prečo potom nemal peňazí?

Pri nástupe arcibiskupa do jeho úradu zložil „Scipionov sen“. V Miláne sa hrá jeho opera „Lucio Scilla“, „Jednoduchá lesť“, „Únos ze sergilu“, či malý hudobný žart „Chlieb s maslom“, veselá „Figarova svadba“, opera pre Prahu „Don Giovani“, t.j. Don Juan…

Napísal „Reqieum“ a musel ho vydať pod cudzím menom. Ostal mu verný len Süssmeyer a starý pes Bimperl. Zomrel v biede a nikto nevie, v ktorom z hromadných hrobov pre chudobných bol vlastne pochovaný.

Dieser Beitrag wurde unter Biografie, Werke, Českí autori abgelegt und mit , , , , , , verschlagwortet. Setze ein Lesezeichen auf den Permalink.

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Google Foto

Du kommentierst mit Deinem Google-Konto. Abmelden /  Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

Verbinde mit %s